Categories
Latest Results

Results-(Torun) European Indoor Championship-5/3/2021

Men

400m semis (5)

-s1- 1 Tony van Diepen (ned) 46.06; 2 Oscar Husillos (esp) 46.26; 3 Vladimir Aceti (ita) 46.55; 4 Pavel Maslak (cze) 46.70; 5 James Williams (gbr) 46.94; 6 Robert Parge (rou) 48.35

-s2- 1 Liemarvin Bonevacia (ned) 46.75; 2 Luca Janezik (slo) 47.25; 3 Kajetan Duszynski (pol) 47.26; 4 Lee Thompson (gbr) 47.42; 5 Franko Burraj (alb) 47.45; 6 Christian Iguacel (bel) 47.78

-s3- 1 Jochem Dobler (ned) 46.56; 2 Carl Bengström (swe) 46.67; 3 Ricky Petrucciani (sui) 46.72; 4 Marvin Schlegel (ger) 47.02; 5 Ilyas Çanakçi (tur) 47.60; 6 Patrik Sorm (cze) 47.69

400m prelims (5)

-heat 1- 1 Luka Janezic (slo) 46.73; 2 Vladimir Aceti (ita) 46.82; 3 Dylan Borlée (bel) 46.99; 4 Samuel García (esp) 47.02; 5 Mateo Ruzic (cro) 47.49; 6 Simon Bujna (svk) 47.93

-heat 2- 2 Jochem Dobber (ned) 47.05; 2 Patrik Sorm (cze) 47.21; 3 Lovro Mesic-Kosir (slo) 47.47; 4 Lorenzo Benati (ita) 48.24; 5 Milan Kucera (svk) 48.44; 6 Jovan Stojoski (mkd) 48.60

-heat 3- 1 Oscar Husillos (esp) 46.83; 2 Christian Iguacel (bel) 47.07; 3 Henrik Krause (ger) 47.39; 4 Charles Devantay (sui) 47.77; 5 Mihai Pislaru (rou) 48.11; 6 Dániel Huller (hun) 48.52

-heat 4- 1 Carl Bensgtröm (swe) 46.56; 2 James Williams (gbr) 46.85; 3 Alexander Doom (bel) 47.18; 4 Bosko Kijanovic (srb) 47.89; 5 Tony Nou (est) 48.42; 6 Ilja Petrusenko (lat) 48.46

-heat 5- 1 Franko Burraj (alb) 47.42; 2 Robert Parge (rou) 47.58; 3 Vit Müller (cze) 47.60; 4 Oleksandr Pohorilko (ukr) 47.95; 5 Ricardo dos Santos (por) 48.06

-heat 6- 1 Tony Van Diepen (ned) 46.54; 2 Lee Thompson (gbr) 46.69; 3 Berke Akçam (tur) 47.33; 4 Mauro Pereira (por) 47.69; 5 Mindia Endeladze (geo) 47.85

-heat 7- 1 Marvin Schlegel (ger) 46.77; 2 Ilyas Çanakçi (tur) 46.92; 3 Gregor Grahovac (slo) 47.84; 4 Filippo Moggi (sui) 47.85; Thomas Jordier -DQ-

-heat 8- 1 Pavel Maslak (cze) 46.88; 2 Kajetan Duszynski (pol) 46.94; 3 James Brier (gbr) 47.08; 4 Mykyta Barabanov (ukr) 47.51; 5 Kubilay Ençu 48.02

-heat 9- 1 Liemarvin Bonevacia (ned) 46.69; 2 Ricky Petrucciani (sui) 46.76; 3 Lucas Bua (esp) 46.93; 4 Danylo Danylenko (ukr) 47.65; 5 Gustav Lundholm Nielsen (den) 47.65

800m prelims (5)

-heat 1- 1 Amel Tuka (bih) 1:49.58, 2 Oleh Myronets (ukr) 1:49.76; 3 Benjamin Robert (fra) 1:49.76, 4 Zan Rudolf (slo) 1:49.88; 5 Alvaro de Arriba (esp) 1:49.99; 6 Lukas Hodbod (cze) 1:51.59; 7 Tamas Kazi (hun) 1:51.85

-heat 2- 1 Patryk Dobek (pol) 1:48.85; 2 Pierre-Ambroise Bosse (fra) 1:49.08; 3 Mark English (irl) 1:49.79; 4 Thijmen Kupers (ned) 1:50.38; 5 Tobias Gronstad (nor) 1:52.44; 6 Tomas Vystrk (cze) 1:52.48; 7 Abedin Mujezinovic (bih) -DQ-

-heat 3- 1 Mariano García (esp) 1:49.86; 2 Cia McPhillips (irl) 1:49.98; 3 Christoph Kessler (ger) 1:50.12; 4 Aurele Vandeputte (bel) 1:50.30; 5 Balazs Vindics (hun) 1:50.40; 6 Jurgen Wielart (ned) 1:50.65; 7 Pol Moya (and) 1:51.97

-heat 4- 1 Guy Learmonth (gbr) 1:49.66; 2 Adam Kszczot (pol) 1:50.53; 3 Nasredine Khatir (fra) 1:50.97; 4 Marc Reuther (ger) 1:50.98; 5 John Fitzsimons (irl) 1:51.00; 6 Felix Francois (swe) 1:51.04

-heat 5- 1 Andreas Kramer (swe) 1:47.55; 2 Mateusz Borkowski (pol) 1:47.78; 3 Pablo Sánchez-Valladares (esp) 1:48.43; 4 Gabriele Aquaro (ita) 1:48.88; 5 Yevhen Hutsol (ukr) 1:49.82; 6 Djoao Lobles (ned) 1:50.29

-heat 6- 1 Eliott Crestan (bel) 1:48.32; 2 Jamie Webb (gbr) 1:48.72; 3 Simone Barontini (ita) 1:48.78; 4 Filip Snejdr (cze) 1:48.87; 5 Joakim Andersson (swe) 1:49.48; 6 Oskar Schwarzer (ger) 1:50.09

1.500m (5) 1  Marcin Lewandowski (pol) 3:38.06; 2 Jesús Gómez (esp) 3:38.47; 3 Ignacio Fontes (esp) 3:39.66; 4 Piers Copeland (gbr) 3:39.99; 5 Michal Rozmys (pol) 3:40.11; 6 Andrew Coscoran (irl) 3:40.38; 7 Istvan Szögi (hun) 3:40.40; 8 Filip Sasinek (cze) 3:40.64; 9 Paul Robinson (irl) 3:40.74; 10 Jan fris (cze) 3:42.97; 11 Neil Gourley (gbr) 3:45.99; 12 Stijn Baeten (bel) 3:46.31; Jakob INgebrigtsen (nor) -DQ-

1.500m prelims (4)

-heat 1- 1 Jesús Gómez (esp) 3:40.75; 2 Michal Rozmys (pol) 3:40.92; 3 Charles Grethen (lux) 3:41.07; 4 Filip Ingebrigtsen (nor) 3:41.52; 5 Baptiste Mischler (fra) 3:41.52; 6 Simas Bertasius (ltu) 3:42.17; 7 Valentijn Weinans (ned) 3:42.34; 8 Oussama Lonneux (bel) 3:42.68 9 Leo Magnusson (swe) 3:44.37; 10 Joao Bussotti Neves Junior (ita) 3.44.76; 11 Artem Alfimov (ukr) 3:46.05; 12 Kristian Uldbjerg Hansen (den) 3:50.18

-heat 2- 1 Ignacio Fontes (esp) 3:38.68; 2 Piers Copeland (gbr) 3:38.88; 3 Andrew Coscoran (irl) 3:39.00; 4 Istvan Szögi 3.39.10; 5 Azeddine Habz (fra) 3:41.55; 6 Jacob Boutera (nor) 3:41.69; 7 Homiyu Tesfaye (ger) 3:42.59; 8 Mikael Johnsen (den) 3:43.76; 9 Isaac Nader (por) 3:44.15; 10 Adam Czerwinski (pol) 3:45.13; 11 Johan Rogestedt (swe) 3:47.58; 12 Mahadi Abdi Ali (ned) 3:48.02; Michael Somers (bel) -DQ-

-heat 3- 1 Neil Gourley (gbr) 3:39.84; 2 Jakob Ingebrigtsen (nor) 3:39.89; 3 Jan Fris (cze) 3:40.99; 4 Andreas Holst Lindgreen (den) 3:41.25; 5 Luke McCann (irl) 3:41.25; 6 Karl Bebendorf (ger) 3:41.29; 7 Bram Anderiessen (ned) 3:42.13; 8 Mitko Tsenov (bul) 3:42.21; 9 Nuno Pereira (por) 3:42.38; 10 Pietro Arese (ita) 3:43.55; 11 Andréas Dimitrákis (gre) 3:44.05; 12 Samuel Pihlström (swe) 3:47.66; 13 Gergo Kiss (hun) 3:47.96

-heat 4- 1 Marcin Lewandowski (pol) 3:39.78; 2 Filip Sasínek (cze) 3:40.04; 3 Paul Robinson (irl) 3:40.07; 4 Stijn Baeten (bel) 3:40.40; 5 Joonas Rinne (fin) 3:41.40; 6 Archie Davis (gbr) 3:41.40; 7 Marius Probst (ger) 3:44.63; 8 Simon Denissel (fra) 3:44.94; 9 Márton Pápai (hun) 3:45.63; 10 Federico Riva (ita) 3:45.85; 11 Abderrahman El Khayami (esp) 3:49.34; 12 José Carlos Pinto (por) 3:56.44; 13 Bob Bertemes (lux) 3:58.08

High Jump-Qualy (4) 1 Maksim Nedasekau (blr) 2.21; Gianmarco Tamberi (ita) 2.21; 3 Mateusz Przybylko (ger) 2.21; 4 Adrijus Glebauskas (ltu) 2.21; Dmytro Nikitin (ukr) 2.21; 6 Tobias Potye (ger) 2.21; 7 Thomas Carmoy (bel) 2.21; 8 Dániel Jankovics (hun) 2.21; 9 Oleh Doroshchuk (ukr) 2.16; Tihomir Ivanov (bul) 2.16; 11 Jonas Wagner (ger) 2.16; 12 Daniel Kosonen (fin) 2.16; 13 Joel Khan (gbr) 2.13; 14 Juozas Baikstys (ltu) 2.16

Long Jump Final-1 Miltiádis Tentóglou (gre) 8.35; 2 Thobias Montler (swe) 8.31 NR; 3 Kristian Pulli (fin) 8.24 NR; 4 Vladyslav Mazur (ukr) 8.14; 5 Maximilian Entholzner (ger) 7.87; 6 Lazar Anic (srb) 7.81; 7 Jacob Fincham-Dukes (gbr) 7.79; 8 Gabriel Bitan (rou) 7.72

Long Jump-Qualy (4) 1 Thobias Montler (swe) 8.18; 2 Miltiádis Tentóglou (gre) 8.04; 3 Maximilian Entholzner (ger) 7.91; 4 Vladyslav Mazur (ukr) 7.85; 5 Kristian Pulli (fin) 7.81; 6 Lazar Anic (srb) 7.79; 7 Gabriel Bitan (rou) 7.78; 8 Jakob Fincham-Dukes (gbr) 7.74; 9 Izmir Smajlaj (alb) 7.69; 10 Kristóf Pap (hun) 7.66; 11 Aléxandros-Víktor Peristéris (gre) 7.61; 12 Antonio Trio (ita) 7.55; 13 Uladzislau Bulakhau (blr) 7.52; 14 Bachana Khorava (geo) 7.46

Triple Jump-Qualy (5) 1 Pedro Pablo Pichardo (por) 17.03; 2 Max Hess (ger) 16.86; 3 Alexis Copello (aze) 16.84; 4 Adrian Swiderski (pol) 16.45; 5 Tobia Bocchi (ita) 16.40; 6 Dimítrios Tsiámis (gre) 16.38; 7 Levon Aghasyan (arm) 16.36; 8 Jonas Hellström (swe) 16.28; 9 Maksim Niastsiarenka (blr) 16.24; 10 Necati Er (tur) 16.17; 11 Giorgi Tsonov (bul) 16.16; 12 Jan Luxa (slo) 15.78; 13 Nikólaos Andrikópoulos (gre) 15.61; 14 Melvin Raffin (fra) 15.29

Shot Put Final-1 Tomas Stanek (cze) 21.62; 2 Michal Haratyk (pol) 21.47; 3 Filip Mihaljevic (cro) 21.31; 4 Francisco Belo (por) 21.28 NR; 5 Wictor Petersson (swe) 20.75; 6 Armin Sinancevic (srb) 20.74; 7 Marcus Thomsen (nor) 20.28; 8 Mesud Pezer (bih) 19.77

Shot Put-Qualy (5) 1 Francisco Belo (por) 21.04; 2 Michal Haratyk (pol) 21.02; 3 Tomas Stanek (cze) 20.97; 4 Wictor Petersson (swe) 20.60; 5 Filip Mihaljevic (cro) 20.40; 6 Mesud Pezer (bih) 20.30; 7 Armin Sinancevic (srb) 20.29; 8 Marcus Thomsen (nor) 20.27; 9 Bob Bertemes (lux) 20.16; 10 Jakub Szyszkowski (pol) 20.12; 11 Leonardo Fabbri (ita) 19.96; 12 Dzmitry Karpuk (blr) 19.40; 13 Gorgi Mujaridze (geo) 19.22

Women

400m semis (5)

-s1- 1 Phil Healy (irl) 52.41; 2 Andrea Miklos (rou) 52.41; 3 Amaechi Pipi (gbr) 52.54; 4 Lisanne De Witte (ned) 53.10; 5 Kateryna Klymyuk (ukr) 53.10; 6 Hanna Mikhailava (blr) 53.10

-s2- 1 Justyna Swiety-Ersetic (pol) 51.34 NR; 2 Lieke Klaver (ned) 52.09; 3 Anna Ryzhykova (ukr) 52.11; 4 Jessie Knight (gbr) 52.22; 5 Agné Serksniené (ltu) 53.09; 6 Rebecca Borga (ita) 54.23

-s3- 1 Femke Bol (ned) 51.17; 2 Jodie Williams (gbr) 52.09; 3 Lea Sprunger (gbr) 52.64; 4 Modesta Morauskaité (ltu) 53.20; 5 Iríni Vasilíou (gre) 53.31; 6 Cynthia Bolingo-Mbongo (bel) 53.74

400m prelims (5)

-heat 1- 1 Femke Bol (ned) 52.77; 2 Hanna Mikhailava (blr) 52.96; 3 Laura Müller (ger) 53.03; 4 Tereza Petrzilková (cze) 53.46; 5 Andrea Jiménez (esp) 54.34; 6 Silke Lemmens (sui) 54.48

-heat 2- 1 Lieke Klaver (ned) 52.74; 2 Anna Ryzhykova (ukr) 52.76; 3 Sophie Becker (irl) 53.31; 4 Camille Laus (bel) 53.68; 5 Eleonora Marchiando (ita) 53.70; 6 Krystsina Muliarchik (blr) 53.93

-heat 3- 1 Justyna Swiety-Ersetic (pol) 52.06; 2 Jessie Knight 52.17; 3 Cynthia Bolingo-Mbongo (bel) 52.27; 4 Kateryna Klymyuk (ukr) 52.70; 5 Catia Azevedo (por) 53.28; 6 Maja Ciric (srb) 53.28

-heat 4- 1 Jodie Williams (gbr) 52.35; 2 Andrea Miklos (rou) 52.57; 3 Alice Mangione (ita) 52.73; 4 Susanne Walli (aut) 53.41; 5 Aauri Lorena Bokesa (esp) 53.64; 6 Iveta Putalová (svk) 53.69

-heat 5- 1 Phil Healy (irl) 52.00; 2 Lea Sprunger (sui) 52.25; 3 Modesta Morauskaité (ltu) 52.52; 4 Rebecca Borga (ita) 52.72; 5 Hanne Maudens (bel) 53.63

-heat 6- 1 Amarachi Pipi (gbr) 52.63; 2 Lisanne De Witte (ned) 52.82; 3 Lada Vondrová (cze) 52.83; 4 Corinna Schwab (ger) 53.06; 5 Evelin Nadhazy (hun) 55.11

-heat 7- 1 Iríni Vasíliou (gre) 52.76; 2 Agne Serksniené (ltu) 53.00; 3 Amandine Brossier (fra) 53.23; 4 Anastasiya Bryzhyna (ukr) 53.50; 5 Sharlene Mawdsley (irl) 53.68

800m prelims (5)

-heat 1- 1 Keely Hodgkinson (gbr) 2:05.63; 2 Lovisa Lindh (swe) 2:05.78; 3 Eleonora Vandi (ita) 2:06.02; 4 Liga Velvere (lat) 2:06.26; 5 Delia Sclabas (sui) 2:07.04

-heat 2- 1 Joanna Jozwik (pol) 2:05.19; 2 Irene Baldessari (ita) 2:05.44; 3 Selina Büchel (sui) 2:05.62; 4 Mirte Fannes (bel) 2:05.65; 5 Bregje Sloot (ned) 2:07.33; 6 Albina Deliu (alb) 2:14.06

-heat 3- 1 Elena Bello´ (ita) 2:03.80; 2 Isabelle Boffey (gbr) 2:04.08; 3 Daniela García (esp) 2:04.14; 4 Siofra Cleirigh-Buttner (irl) 2:04.47; 5 Svitlana Zhulzhyk (ukr) 2:05.68; 6 Suzanne Voorrips (ned) 2:07.78

-heat 4- 1 Ellie Baker (gbr) 2:06.15; 2 Lore Hoffmann (sui) 2:06.35; 3 Vanessa Scaunet (bel) 2:06.44; 4 Hedda Hynne (nor) 2:06.46; 5 Katharina Trost (ger) 2:06.89; 6 Gaël De Coninck (swe) 2:08.05

-heat 5- 1 Anna Wielgosz (pol) 2:02.79; 2 Nadia Power (irl) 2:03.16; 3 Tanja Spill (ger) 2:03.22; 4 Vendula Hluchá (cze) 2:04.87; 5 Jerneja Smonkar (slo) 2:05.44; 6 Britt Ummels (ned) 2:32.28

-heat 6- 1 Hanna Klein (ger) 2:04.06; 2 Angelika Cichocka (pol) 2:04.06; 3 Sara Kuivisto (fin) 2:04.20; 4 Georgie Hartigan (irl) 2:04.74; 5 Anita Horvat (slo) 2:06.08; 6 Konstadína Yaiannopoulou (gre) 2:08.62

1.500m prelims (5)

-heat 1- 1 Holly Archer (gbr) 4:09.77; 2 Gesa-Felicitas Krause (ger) 4:09.92; 3 Elise Vanderelst (bel) 4:10.49; 4 Marta Pérez (esp) 4:11.27; 5 Diana Mezulianiková (cze) 4:11.48; 6 Federica Del Buono (ita) 4:12.79; 7 Orysya Demyanyuk 4:17.52

-heat 2- 1 Daryia Barysevich (blr) 4:12.11; 2 Esther Guerrero (esp) 4:12.39; 3 Caterina Granz (ger) 4:13.53; 4 Gaia Sabbatini (ita) 4:17.21; 5 Claudia Bobocea (rou) 4:18.00; 6 Klaudia Kazimierska (pol) 4:18.24; 7 Lindsey De Grande (bel) 4:18.45

-heat 3- 1 Hanna Klein (ger) 4:09.35; 2 Agueda Muñoz (esp) 4:09.94; 3 Katie Snowden (gbr) 4:10.70; 4 Martyna Galant (pol) 4:12.08; 5 Marta Pen Freitas (por) 4:12.95; 6 Lenuta Simiuc (rou) 4:14.94; 7 Anastasía-Panayióta Marinákou (gre) 4:19.60; Vera Hoffmann (lux) 4:20.50

3.000m (5) 1 Amy-Eloise Markovc (gbr) 8:46.43; 2 Alice Finot (fra) 8:46.54; 3 Verity Ockenden (gbr) 8:46.60; 4 Meraf Bahta (swe) 8:48.78; 5 Amelia Quirk (gbr) 8:48.82; 6 Selamawit Bayoulgn (isr) 8.49.13; 7 Elena Burkard (ger) 8:51.09; 8 Lucía Rodríguez (esp) 8:53.90; 9 Nataliya Strebkova (ukr) 8:54.18; 10 Viktoria Wagner-Gyürkes (hun) 9:02.81; 11 Mariana Machado (por) 9:19.61; Maureen Koster (ned) -DNF-

3.000m prelims (4)

-heat 1- 1 Amy Eloise Markovc (gbr) 8:56.26; 2 Elena Burkard (ger) 8:56.56; 3 Meraf Bahta (swe) 8:56.85; 4 Maureen Koster (ned) 8.56.91; 5 Selamawit Bayoulgn (isr) 8:57.26; 6 Alice Finot (fra) 8:57.28; 7 Alberte Kjaer Pedersen (den) 9:00.80 NR; 8 Marta García (esp) 9:02.00; 9 Michelle Finn (irl) 9:05.44; 10 Klara Lukan (slo) 9:06.82; 11 Ludovica Cavalli (ita) 9:14.85; 12 Samrawit Mengsteab (swe) 9:15.10

-heat 2- 1 Verity Ockenden (gbr) 8:52.60; 2 Amelia Quirk (irl) 8:53.21; 3 Viktoria Wagner-Gyürkes (hun) 8:55.72; 4 Lucía Rodríguez (esp) 8:56.71; 5 Nataliya Strebkov (ukr) 8:59.15; 6 Mariana Machado (por) 8:59.39; 7 Lea Meyer (ger) 9:05.13; 8 Lin Nilsson (swe) 9:06.55; 9 Blanca Fernández (esp) 9:11.06; 10 Giulia Aprile (ita) 9:17.66; Alina Rotaru -DNF-; Marusa Mismas-Zrimsek (slo) -DQ-; Jip Vastenburg (ned) -DQ-

Long Jump-Qualy (5) 1 Khaddi Sagnia (swe) 6.78; 2 Larissa Iapichino (ita) 6.70; 3 Maryna Bekh-Romanchuk (ukr) 6.66; 4 Fatima Diame (esp) 6.62; 5 Malaika Mihambo (ger) 6.58; 6 Laura Strati (ita) 6.58; 7 Florentina Iusco (rou) 6.57; 8 Nastassia Mironchyk-Ivanova (ukr) 6.55; 9 Jogilé Petrokaité (ltu) 6.53; 10 Alina Rotaru-Kottmann (rou) 6.53; 11 Merle Homeier (ger) 6.50; 12 Maryse Luzolo (ger) 6.48; 13 Jazmin Sawyers (gbr) 6.48; 14 Filippa Fotopoulou (cyp) 6.46; 15 Abigail Irozuru (gbr) 6.44; 16 Diana Lesti (hun) 6.18; 17 Claire Azzopardi (mlt) 5.51

High Jump-Qualy (5) 1 Iryna Herashchenko (ukr) 1.91; Yaroslava Mahuchikh (ukr) 1.91; Alessia Trost (ita) 1.91; 4 Daniela Stanciu (rou) 1.91; Marija Vukovic (mne) 1.91; 6 Ella Junnila (fin) 1.91; 7 Yuliya Levchenko (ukr) 1.91; 8 Emily Borthwick (gbr) 1.91; 9 Lia Apostolovski (slo) 1.87; Karina Demidik (blr) 1.87; Maja Nilsson (swe) 1.87; 12 Ioánna Zákka (gre) 1.87; 13 Morgan Lake (gbr) 1.87; 14 Elena Vallortigara (ita) 1.87; 15 Salomé Lang (sui) 1.87; Merel Maes (bel) 1.87; 17 Lilian Turban (est) 1.87

Shot Put-1 Auriol Dongmo (por) 19.34; 2 Fanny Roos (swe) 19.29; 3 Christina Schwanitz (ger) 19.04; 4 Aliona Dubitskaya (blr) 18.86; 5 Jessica Schilder (ned) 18.69; 6 Sarah Gambetta (ger) 18.34; 7 María Belén Toimil (esp) 18.01; 8 Marketa Cervenková (cze) 17.75

Shot Put-Qualy (4) 1 Christina Schwanitz (ger) 18.86; 2 Aliona Dubitskaya (blr) 18.74; 3 María Belén Toimil (esp) 18.64 NR; Auriol Dongmo (por) 18.55; 5 Jessica Schilder (ned) 18.48; 6 Fanny Roos (swe) 18.45; 7 Sara Gambetta (ger) 18.43; 8 Marketa Cervenková (cze) 18.16; 9 Sophie McKinna (gbr) 17.95; 10 Katharina Maisch (ger) 17.93; 11 Emel Dereli (tur) 17.83; 12 Klaudia Kardasz (pol) 17.81; 13 Amelia Strickler (gbr) 17.12; 14 Chiara Rosa (ita) 16.90; 15 Frida Äkerström (swe) 16.86; 16 Senja Mäkitörmä (fin) 16.76; 17 Sara Lennman (swe) 16.08

Pentathlon (5) 1 Nafissatou Thiam (bel) 4.904p (8.31; 1.89; 15.16; 6.60; 2:18.80); 2 Noor Vidts (bel) 4.791p (8.27; 1.83; 13.83; 6.47, 2:12.59); 3 Xénia Krizsán (hun) 4.644p (8.27; 1.77; 14.48; 6.10; 2:12.49); 4 Ivona Dadic (aut) 4.587p (8.38; 1.77; 13.67; 6.30; 2:15.41); 5 Holly Mills (gbr) 4.517p (8.22; 1.74; 13.22; 6.10; 2:13.59); 6 Rita Nemes (hun) 4.486p (8.47; 1.77; 13.72; 5.97; 2:14.04); 7 Paulina Ligarska (pol) 4.484p (8.67; 1.80; 13.59; 6.14; 2:16.88); 8 Célia Perron (fra) 4.310p (8.57; 1.71; 11.73; 6.15; 2:14.32); 9 Adrianna Sulek (pol) 4.231p (8.51; 1.77; 12.53; 5.80; 2:22.52); 10 Nadine Broersen (ned) 3.556p (8.48; 1.77; 14.04; NM; 2:21.97); María Vicente (esp) -DNF- (8.31; 1.77; 12.40; NM; DNS)

By discernsportblog

Former sprinter, Taewondo and Badminton Player. Sport Physiotherapist

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.