Categories
Athletics

Favour Ofili Breaks African Record As Athing Mu Slices World U20 Record In Sec

Just in her first season in collegiate, the young multi talented Nigeria new sensation, Favour Ofili has shattered the Nigeria and African 200m Indoor record by coming third in Sec Championship early today in 22.75s in a race won by Abby Steiner in 22.50s.

Another young multi talented, American Athing Mu went further 2 minutes to slice World U20 to sensational 1:58.40.

Clemson -SC- (United States), 25-27.2.2021 -Atlantic Coast Conference Championships-

INDOOR

Men

60m (27) 1 Fabian Hewitt (jam) 6.65; 2 Dondrea Swint 6.68; 3 Sterling Warner-Savage 6.68; 4 Taylor Banks 6.71; 5 Cole Beck 6.74; 6 Darryl Gay 6.76

60m prelims (26) Taylor banks 6.66 1h2; Dondrea Swint 6.66 1h3; sterling Warner-Savage 6.67 2h2; Cole Beck 6.75 2h3; Darryl Gay 6.75 1h1; Fabian Hewwitt (jam) 6.78 3h2

200m (27) Jacory Patterson 20.62 1h2; Terryon Conwell 20.75 1h1; Isaiah Palmer 20.96 2h1; Cole Beck 21.01 3h1; Ade Jones-Roundtree 21.32 4h1; Fabian Hewitt (jam) 21.33 4h1

200m prelims (25) Jacory Patterson 20.66 1h7; JoVaughn Martin 20.72 1h3; Terryon Conwell 20.90 1h2; Cole Beck 21.10 1h5; Fabian Hewitt (jam) 21.16 2h7; Isaiah Palmer 21.20 2h3; Junpai Dowdy 21.35 1h1; Ade Jones-Roundtree 21.35 3h3; Cameron Leiba 21.47 2h1; Alexander Schwedt 21.48 1h4

400m (27) Jacory Patterson 45.38 1h2; Isaiah Palmer 45.97 2h2; Jordan Willis 46.64 1h1; Brandon Outlaw 46.69 3h2; DaeQwan Butler 46.79 2h1; Patrick Forrest 47.20 4h2; Damarre Martin 47.35 3h1; Jevon Williams 47.48 4h1

400m prelims (26) Jacory Patterson 46.12 1h7; Isaiah Palmer 46.80 1h6 DaeQwan Butler 46.99 1h1; Jordan Willis 47.00 1h4; Brandon Outlaw 47.16 1h9; Jevon Williams 47.26 1h3; Patrick Forrest 47.37 1h2; Damarre Martin 47.41 2h9; Miles Mingo 47.43 1h8; Alexander Schwedt 47.67 2h8; Ade Jones-Roundtree 47.67 1h10; Khamal Stewart-Baynes (can) 47.70 3h9; Rayan Holmes 47.70 2h1; Ramy Berberena 47.75 2h3; Craig Saddler 47.80 3h1; Onyedikachi Ohia-Enyia 47.98 2h6

800m (27) 1 Bashir Mosavel.lo (rsa) 1:48.34; 2 Samuel Voelz 1:48.39; 3 Oskar Bambals (lat) 1:49.29; 4 Kenton Bachmann 1:50.17; 5 Thierry Sewe Yanga 1:50.36; 6 Archie Wallis (aus) 1:50.37; 7 Jackson Walker 1.50.57; 8 Cole Myers 1:51.44

800m prelims (25) Samuel Voelz 1:47.93 1h3; Oskars Bambals (lat) 1:48.78 2h3; Kenton Bachmann 1:48.84 3h3; Bashir Mosavel-lo (rsa) 1:49.38 1h1; Archie Wallis (aus) 1:49.75 2h1; Jackson Walker 1:50.30 2h1; Kyle Durham 1:50.46 4h3

Mile (27) 1 Brandon Tubby 3:57.77; 2 Thomas Ratcliffe 3:59.26; 3 Ben Fleming 4:00.01; 4 Fitsum Seyoum 4:00.74; 5 Brent Bailey 4:01.80; 6 Ethan Mills 4:03.27; 7 Allen Siegler 4:04.26; 8 Tyler Leeser 4:05.00; 9 Sean Sullivan 4:05.54

Mile prelims (26) Brandon Tubby 4:02.85 1h1; Thomas Ratcliffe 4:03.57 1h3; Brent Bailey 4:03.98 2h3; Ethan Mills 4:04.40 2h1; Fitsum Seyoum 4:04.80 1h2

3.000m (27) Adriaan Wilschutt (rsa) 7:55.26 1h2; Benjamin Nibbelink 7:56.88 2h2; Matthew Carmody 7:59.44 3h2; Andrew Kent 7:59.50 4h2; Jack Miller 8:01.54 5h2; Antonio López Segura (esp) 8:05.72 6h2; Carter Cheeseman 8:07.91 1h1; Nathan Henderson 8:08.32 2h1; Aidan Tooker 8:08.56 3h1; Shadrack Kipkosgei (ken) 8:09.98 7h2; Ian Harrison 8:10.23 8h2; Alex Miley 8:10.73 4h1; Tom Seitzer 8:11.49 9h2; Joseph Eovaldi 8:11.56 5h1

5.000m (25) -heat 2- 1 Antonio López Segura (esp) 13:49.86; 2 Andrew Kent 13.50.86; 3 Kenny Vasbinder 13:52.70; 4 J P Trojan 13.56.10; 5 Matthew Carmody 13.59.28; 6 Alex Comerford 14:04.94; 7 Matthew Scrape 14:07.89; 8 Silas Derfel 14:11.39; 9 Shadrack Kipkosgei (ken) 14.11.90; -heat 1- 1 Josh Romine 14:03.84; 2 C J Ambrosio 14:05.68

60mh (27) 1 Trey Cunningham 7.67; 2 Giano Roberts 7.78; 3 Josh Brockman 7.81; 4 LaFranz Campbell (jam) 7.85; 5 Cameron Murray 7.91; 6 Brevin Sims 7.93

60mh prelims (26) Trey Cunningham 7.68 1h2; Giano Roberts 7.78 1h3; LaFranz Campbell (jam) 7.84 2h3; Cameron Murray 7.88 3h3; Josh Brockman 7.93 1h1

High Jump-1 Tony Jones 2.16; 2 Greg Lauray 2.13; 2 Aidan Clark 2.13

Pole Vault-1 Colton Crum 5.12; 2 Harrison Rice 5.12

Long Jump-1 Isaac Grimes 7.94; 2 Jeremiah Davis 7.73; 3 Cameron O’Neal 7.68; 4 Ja’Von Douglas 7.59; 5 Ezra Mellinger 7.49; 6 Kollin Smith 7.47

Triple Jump-1 O’Wayne Owens (jam) 16.48; 2 Chauncey Chambers 15.92; 3 Chris Alexander 15.69; 4 Jacore Irving 15.67

Shot Put-1 Daniel McArthur 20.69, 2 Tsyon Jones 18.75; 3 Ben Beatty 18.43; 4 Milton Ingraham 18.33; 5 Roje Stona (jam) 18.21; 6 Claudio Romero (chi) 18.02; 7 Jeffrey Williams 17.90; … 10 Jorge Contreras (pur) 16.87; 11 Zico Campbell (jam) 16.80

Weight Throw-1 Kevin Arreaga (esp) 21.25; 2 Troy Yearwood 21.08; 3 James Joycey (aus) 20.41; 4 John Stefan 20.36; … 9 Adar Sheere 19.28; 10 Alexios Prodanas 19.04; … 13 Claudio Romero (chi) 18.30

Heptathlon (25-26) 1 Felix Wolter 5.632p (7.10; 7.41; 12.59; 1.87 – 8.30; 4.80; 2:48.09); 2 Micah Oberhausen 5.360p (7.06;7.15; 14.19; 1.87 – 8.85; 4.20; 2:49.61); 3 Sean Murphy 5.350p (7.21; 6.61; 14.00; 2.02 – 8.52; 4.00; 2:47.07); … 6 Harry Lord (gbr) 4.954p (7.50; 6.51; 12.79; 1.84 – 9.07; 4.10; 2:41.99)

Women

60m (27) 1 Jayla Kirkland 7.23; 2 Alfreda Steele 7.25; 3 Halle Hazzard (grn) 7.28; 4 Ka’Tia Seymour 7.35; 5 Jacious Sears 7.40; 6 Kayla Bonnick 7.47; 7 Kennedy Dennis 7.49

60m prelims (26) Alfreda Steele 7.25 1h4; Halle Hazzard (grn) 7.28 1h1; Jayla Kirkland 7.39 1h3; Jacious Sears 7.40 1h2; Ka’Tia Seymour 7.40 2h2; Antoinette van der Merwe (rsa) 7.48 2h3; Kayla Bonnick 7.48 2h1; Kennedy Dennis 7.49 2h4

200m (27) Trishauna Hemmings (jam) 23.12 1h2; Anna Keefer 23.56 1h1; Jada Seaman 23.60 2h2; Edidiong Odiong (brn) 23.66 2h1; Halle Hazzard (grn) 23.66 3h2; Ka’Tia Seymour 23.81 4h2; Caitlan Tate 24.15 3h1

200m prelims (25) Halle Hazzard (grn) 23.45 1h2; Trishauna Hemmings (jam) 23.50 1h4, Anna Keefer 23.66 1h7; Edidiong Odong (brn) 23.83 1h1; Jada Seaman 23.96 1h8; Caitlan Tate 23.97 1h3; Ka’Tia Seymour 24.05 1h5; Kayla Bonnick 24.14 2h4

400m (27) Caitlan Tate 53.32 1h2; Moriah Oliveira 54.08 1h1; Kamryn mcIntosh 54.14 2h2; Edidiong Odiong (brn) 54.40 3h2; Andrenette Knight (jam) 54.56 2h1; Carly King 54.67 3h1; Lauren Hoffman 54.86 4h1; Nikko Schefer 54.95 4h2

400m prelims (26) Caitlan Tate 54.32 1h1; Kamryn McIntosh 54.47 1h2; Moriah Oliveira 54.52 1h6; Andrenette Knight (jam) 54.99 1h4; Edidiong Odiong (brn) 55.22 1h5; … Blanca Hervás (esp) 56.58 2h5

800m (27) 1 Lindsey Butler 2:01.96; 2 Laurie Barton 2:01.99; 3 Andrea Foster (guy) 2:03.54; 4 Kayla Johnson 2:03.80; 5 Aleeya Hutchins 2:04.73; 6 Leigha Torino 2:05.20; 7 Grace Boone 2:05.46; 8 Sierra Oliveira 2:08.36

800m prelims (25) Laurie Barton 2:04.80 1h1; Kayla Johnson 2:05.18 2h1, Leigha Torino 2:05.72 3h1; Andrea Foster (guy) 2:06.60 1h2; Lindset Butler 2:06.71 1h3; Grace Boone 2:06.89 2h2; Aleeya Hutchins 2:07.45 2h3; Sierra Oliveira 2:07.81 3h2; Emma Bryant 2:08.56 4h2; Yasmine Abbes (ned) 2:08.65 5h2; Maxana Grubb 2:08.80 4h1

Mile (27) 1 Jodie Judd 4:43.81; 2 Yasmine Abbes (ned) 4:43.89; 3 Anna Ves 4:44.22; 4 Hannah Ballowe 4:44.92; 5 Emeline Fisher 4:46.13; 6 Sarah Latour 4:46.95

Mile prelims (26) Jodie Judd (gbr) 4:44.76 1h1; Yasmine Abbes (ned) 4:45.74 1h3; Hannah Ballowe 4:46.11 2h1; Annasophia Keller 4:46.36 3h1

3.000m (27) Elly Henes 9:00.53 1h2; Maudie Skyring (aus) 9:04.44 2h2; Alyson Churchill ).07.06 3h2; Nicole Fegans 9:07.17 4h2; Oliva Markezich 9:11.17 5h2; Savannah Shaw 9:16.65 6h2, Lauren White 9:19.66 7h2; Michaela Reinhart 9:19.94 1h1; Katelyn Tuohy 9:20.57 8h2; Paige Hofstad 9:27.91 8h2; Jennifer Lima 9:31.26 2h1; Anna Oeser 9:31.70 3h1; Samantha Schdler 9:31.97 4h1; Kelsey Harrington 9:32.35 5h1; Mady Clahane 9:33.18 6h1; Charlotte Tomkinson 9:33.57 7h1; Purity Sanga (ken) 9:33.67 7h1; Sarah Latour 9:34.68 8h1

5.000m (26) Amanda Vestri 16:10.44 1h2; Sara Platek 16:16.28 1h1; Purity Sanga (ken) 16.17.90 2h2; Liz Galarza 16:18.56 3h2; Lauren White 16:19.29 4h2

60mh (27) 1 Tiara McMinn 8.00; 2 Erin Marsh 8.06; 3 Trishauna Hemmings (jam) 8.09; 4 Akira Rhodes 8.24; 5 Eddita Pessima 8.30; 6 Lauryn Harris 8.30; 7 Anna Whiterspoon 8.42

60mh prelims (26) Tiara McMinn 8.02 1h1; Trishauna Hemmings (jam) 8.14 1h2; Erin Marsh 8.18 1h3; Eddita Pessima 8.24 2h2; Lauryn Harris 8.29 2h1, Akira Rhodes 8.30 1h3; Taylor Grimes 8.38 2h3; Anna Whiterspoon 8.42 3h3; Shaleah Colaire 8.43 3h2; Antoinette van der Merwe (rsa) 8.52 4h1; … Isabel Wakefield (gbr) 8.68 5h3

High Jump-1 Taylor Wright 1.79; 2 Erin Marsh 1.79; 2 Elasia Campbell 1.79

Pole Vault- 1 Rachel Baxter 4.37; 2 Aliyah Welter 4.32; 3 Olivia Moore 4.32; 4 Gabriela Leon 4.22; 5 Auriane Viola (fra) 4.22; 6 Maya Maloney 4.12

Long Jump 1 Jada Seaman 6.19; 2 Khyasia Campbell 6.18; 3 Lauryn Harris 6.18; 4 Erin Marsh 6.12; 5 Alonie Sutton 6.10; 6 Taylor Grimes 6.08; … 8 Eszter Bajnok (hun) 5.95

Triple Jump-1 Ruta Lasmane (lat) 13.53; 2 Alonie Sutton 13.33; 3 Michelle Cobb 13.07; 4 Khyasia Caldwell 13.05; 5 Harleigh White 13.03; 6 Eszter Bajnok (gun) 13.02

Shot Put 1 Debbie Ajagbe 16.74; 2 Essence Henderson 16.55; 3 Caisa-Marie Lindfors (swe) 16.41; 4 Veronica Fraley 16.00; 5 Brittany Jones 15.88; 6 Abena Atuobi 15.55; … 11 Selina Dantzler (ger) 14.86

Weight Throw-1 Makenli Forrest 22.46; 2 Rachel Tanczos 22.41; 3 Debbie Ajagbe 21.76; 4 Halee Hudson 20.92; 5 Jillian Shippee 20.65; 6 Sara Killinen (fin) 19.77; … 9 Emma Thor (swe) 17.03

Pentathlon (26) 1 Anna Bush 4.121p (8.71; 1.67; 11.59, 5.93; 2:16.63); 2 Jadin O’Brien 4.086p (8.56; 1.64; 12.21; 5.62; 2:15.24); 3 Alix  Still 3.974p (8.70; 1.70; 10.97; 5.59; 2:19.84); 4 Isabel Wakefield (gbr) 3.936p (8.44; 1.58; 11.12; 5.75; 2:20.51)

Post a comment

By discernsportblog

Former sprinter, Taewondo and Badminton Player. Sport Physiotherapist

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.