Categories
Athletics

Dennis Almaz Dethroned Reus In German Championship As Hussong Was On Song

German international Dennis Almaz upset the German 100 record holder, Julian Reus in Germany Championship in Braunschweig on Saturday 8, the Championship will end tommorow.

In the Javelin female, Christin Hussong was on song with impressive 63.93 throw.

Results: Braunschweig (Germany), 8-9.8.2020 -National Championships-

Men

100m (8) (0.1) 1 Dennis Almaz 10.09 2 Joshua Hartmann 10.23; 3 Julian Reus 10.26; 4 Philipp Trutenat 10.32; 5 Michael Pohl 10.35 (10.34 (0.4) 2s2); 6 Aleksandar Askovic 10.41 (10.40 (-0,1) 2s3); 7 Yannick Wolf 10.42; 8 Daniel Hoffmann 10.47; in semis: Marvin Schulte 10.50 (-0,1) 3s1; Julian Wagner 10.50 (-0,1) 4s1; Lucas Ansah-Peprah 10.50 (-0,1) 5s1; Roger Gurski 10.52 (-0,1) 6s1; Niels Torben Giese 10.49 (0.4) 4s2; Luis Brandner 10.50 (0.4) 5s2; Steven Müller 10.55 (0.4) 6s2; Roy Schmidt 10.44 (-0,1) 4s3; Robby Welsch 10.47 (-0,1) 5s3; Philipp Corucle 10.55 (-0,1) 6s3; Robert Hering 10.63 (-0,1) 7s3

400m prelims (8) h1 1 Marvin Schlegel 46.23; 2 Kevin Joite 47.10; 3 Tobias Lange 47.12; 4 Fabian Dammermann 47.14; 5 Kai Kazmirek 47.53; 6 Aurelio Maulana 47.57; 7 Arne Leppelsack 47.79; h2 1 Patrick Schneider 46.31; 2 Manuel Sanders 46.72; 3 Johannes Trefz 46.86; 4 47.19; 5 Justus Baumgarten 47.48; 6 Samuel Werdecker 47.74

800m prelims (8) h1 Julius Lawnik 1:51.72; h2 1 Marc Reuther 1:49.27; 2 Christoph Kessler 1:49.60; 3 Oskar Schwarzer 1:50.06; h3 1 Dennis Biederbick 1:51.23; 2 Benedikt Huber 1:51.39; 3 Tobias Rex 1:51.56

1.500m prelims (8) h1 1 Marc Tortell 3:48.33; 2 Lukas Abele 3:48.43; 3 Marvin Heinrich 3:48.70; 4 Alexander Ide 3:48.71; 5 Felix Wammetsberger 3:48.83; 6 Maximilian Feist 3:48.97; 7 Maximilian Pingpank 3:49.36; 8 Patrick Karl 3:49.59; h2 Marius Probst 4:00.40

5.000m (8) 1 Mohamed Mohumed 14:02.75; 2 Maximilian Thorwirth 14:05.46; 3 Florian Orth 14:06.43; 4 Samuel Fitwi Sibhatu 14:08.23; 5 Aaron Bienenfeld 14:08.28; 6 Marcel Fehr 14:11.47

110mh (8) (0.2) 1 Matthias Bühler 13.62; 2 Erik Balnuweit 13.77 (13.72 (0.3) 1s1); 3 Georg Fleischhauer 13.86; 4 Yannick Spissinger 14.06; in semis: Tim Eikermann 14.18 (0.3) 3s2

400mh prelims (8) h1 1 Emil Agyekum 51.32; 2 Joshua Abuaku 51.34; h2 1 Constantin Preis 51.99; 2 Michael Adolf 52.32

TJ (8) 1 Max Hess 16.58 (-0,9); 2 Felix Wenzel 15.95 (-0,3)

DT (8) 1 Clemens Prüfer 62.97; 2 Daniel Jasinski 61.68; 3 Henrik Janssen 59.88; 4 Christian Zimmermann 58.74; 5 Korbinian Hässler 58.00; 6 Torben Brandt 56.87

HT (8) 1 Tristan Schwandke 70.85; 2 Merlin Hummel 69.53; 3 Fabio Hessling 67.05; 4 Johannes Bichler 66.36; 5 Christoph Gleixner 64.22

Women

100m (8) (0.0) 1 Lisa Marie Kwayie 11.30; 2 Rebekka Haase 11.34; 3 Lisa Nippgen 11.40; 4 Jennifer Montag 11.40; 5 Amelie-Sophie Lederer 11.43; 6 Lilly Kaden 11.50 (11.46 (0.6) 3s2); 7 Jessica-Bianca Wessolly 11.50; 8 Talea Prepens 11.54; in semis: Synthia Oguama 11.76 (0.1) 4s1; Sandra Dinkeldein 11.76 (0.1) 5s1; Antonia Dellert 11.66 (0.6) 4s2; Lisa Mayer 11.57 (0.0) 3s3; Johanna Marie Bechthold 11.67 (0.0) 4s3; Anna Holzmann 11.82 (0.0) 5s3

400m prelims (8) h1 1 Corinna Schwab 52.09; 2 Ruth Sophia Spelmeyer 52.32; 3 Brenda Cataria-Byll 52.94; 4 Mona Mayer 53.49; 5 Sophia Sommer 54.80; 6 Lara Hoffamnn 55.12; h2 1 Nadine Gonska 52.64; 2 Karolina Pahlitzsch 53.69; 3 Alica Schmidt 52.88; 4 Hannah Mergenthaler 54.31; 5 Emilia Grahle 54.66; 6 Lena Naumann 55.12

800m prelims (8) h1 1 Christina Herng 2:06.76; 2 Tanja Spill 2:07.17; 3 Rebekka Ackers 2:07.76; 4 Julia Merbach 2:08.88; h2 1 Katharina Trost 2:04.40; 2 Alina Ammann 2:04.42; 3 Sarah Schmidt 2:04.63; 4 Tabea Marie Kempe 2:08.41; h3 1 Majtie Kolberg 2:06.24; 2 Jana Reinert 2:07.08; 3 Xenia Krebs 2:07.28; 4 Ann-Kathrin Kopf 2:07.36

1.500m prelims (8) h1 1 Caterina Granz 4:19.80; 2 Kerstin Hirscher 4:21.48; 3 Sara Benfares 4:22.16; 4 Antje Pfüller 4:22.23; 5 Patricia de Graat 4:22.37; 6 Fabiane Meyer 4:23.88; 7 Linda Wrede 4:26.72; h2 1 Hanna Klein 4:23.29; 2 Vera Coutellier 4:24.59; 3 Johanna Christine Schulz 4:25.86; 4 Verena Meisl 4:25.98; 5 Lisa Hausdorf 4:26.27; 6 Carmen Schultze-Berndt 4:29.32; 7 Anne Spcikhoff 4:29.61

100mh (8) (0.5) 1 Ricarda Lobe 13.24; 2 Anna Weigold 13.31; 3 Monika Zapalska 13.33; 4 Carolin Schäfer 13.50; 5 Franziska Schuster 13.65; 6 Isabel Mayer 13.76 (13.74 (0.1) 3s2); in heats: Abigail Adjei 13.50 (-0,3) 1s1

400mh prelims (8) h1 1 Carolina Krafzik 56.82; 2 Laura Glasner 58.92; 3 Leonie Riek 1:00.00; h2 Djamila Böhm 57.55; 2 Lisa Sophie Hartmann 57.81; 3 Christine Salterberg 59.55; 4 Radha Fiedler 1:00.19

3.000m St (8) 1 Elena Burkard 9:50.31; 2 Lea Meyer 9:59.87; 3 Agnes Thurid Gers 10:02.85; 4 Amélie Svensson 10:12.20; 5 Paula Schneiders 10:12.93; 6 Hanna Gröber 10:14.91; 7 Tania Moser 10:15.19

HJ (8) 1 Christina Honsel 1.90; 2 Alexandra Plaza 1.87; 3 Lavinja Jürgens 1.84; 4 Bianca Stichling 1.81; 5 Laura Gröll 1.81; 6 Jara Ellinger 1.78; 7 Lale Eden 1.78; 8 Charlotte Haas 1.75; 9 Anna-Lena Obermaier 1.75

PV (8) 1 Stefanie Dauber 4.40; Ria Möllers 4.40; 3 Lisa Ryzih 4.30; 4 Katharina Bauer 4.30; 5 Friedelinde Petershofen 4.10; 6 Lucia Herzig 4.00; 7 Anne Berger 4.00

TJ (8) 1 Maria Purtsa 13.65 (-0,8); 2 Jessie Maduka 13.57 (-0,2); 3 Caroline Joyeux 13.37 (-0,3)

SP (8) 1 Alina Kenzel 17.96; 2 Julia Ritter 17.47; 3 Yemisi Ogunleye 16.62; 4 Sarah Schmidt 16.27; 5 Hanna Meinikmann 15.58

JT (8) 1 Christin Hussong 63.93; 2 Annika Marie Fuchs 57.97; 3 Lea Wipper 55.72; 4 Dana Bergrath 55.16; 5 Christine Winkler 54.26; 6 Julia Ulbricht 53.97; 7 Leonie Tröger 53.94; 8 Jana Marie Lowka 53.38; 9 Elisabeth Hafenrichter 49.20Carles Baronet 20:00Share

No comments:

Post a comment

HomeView web version

About Me